מקום-שחור-לבן-57
biran_lawyers_pic21

שרגא פ. בירן

שרגא פ. בירן הוא מבכירי עורכי הדין בישראל. יזם, כותב, יוצר ופועל מזה עשרות שנים למען צדק חברתי.

בתום לימודיו התמחה אצל משה קהת ז"ל ולקח חלק פעיל במשך כשלוש שנים בסיוע  לעו"ד שמואל תמיר ז"ל, במשפט הדיבה גרינוולד – קסטנר (משפט קסטנר), המהווה אבן דרך בעולם המשפט הישראלי.

בשנת 1959 הקים במשותף עם עו"ד תמיר משרד עורכי דין בירושלים. המשרד המשותף עסק במגוון תחומים משפטיים בעלי משמעות חברתית שהעסיקו את החברה הישראלית בראשית שנות קיומה ובכלל זה – הגנה על זכויות עובדים, הגנה על זכויות קניין והגנה על הזכויות הכלכליות של מעוטי היכולת. בשנת 1972 פרש עו"ד שמואל תמיר מהמשרד לחיים הפוליטיים ולימים התמנה לשר המשפטים של מדינת ישראל.

לאורך שנות פעילותו הרבות הוביל שרגא מהלכים חברתיים בעלי משמעות, ובכללם: הגנה על פועלי הדחק, פינוי המעברות, מאבק נגד הפליה של עובדים בלתי מאורגנים (כמו שביתת הדוורים והגנה על זכויות אחים ואחיות בלתי מוסמכים), מימוש חוק שעות עבודה ומנוחה, הגנה על השכבות החלשות (כמו שומרי ישראל) ועוד. לצד זאת הוביל שרגא מהלכים משפטיים ועסקיים רבי משמעות, תקדימיים וחלוציים. תחת שרביטו המשפטי נבנו שכונות, הוקמו בתי מלון ואזורי תעסוקה וקרקעות בור הפכו לקרקעות מפותחות, תוך מימוש הזכויות הקנייניות של קיבוצים ומושבים ושל תושבי השכונות שזעקו להתחדשות עירונית. שרגא עוסק רבות בקידום משפט הקניין בישראל ופיתוח הנדל"ן בישראל לרווחת תושביה והכלכלה בישראל, זאת לצד פעילות נמרצת לקידום התחדשות עירונית במרחבים העירוניים בישראל.

בשנים האחרונות מקדיש שרגא חלק ניכר מזמנו לפעילות ציבורית ולגיבוש הצעות לרפורמה חקיקתית ומבנית בנושא התחדשות עירונית ושיקום שכונות. בשנת 2008 מינה משרד הבינוי והשיכון את שרגא כיו"ר כוח המשימה להתחדשות עירונית, כאשר במסגרת זו גיבש שרגא טיוטת הצעת חוק ממשלתית (הצעת חוק להתחדשות עירונית ולדיור בר השגה), המציעה פתרון מערכתי כולל לנושאי ההתחדשות העירונית ושיקום שכונות. הצעותיו הקונסטרוקטיביות של שרגא בתחום, נכללו בנושאים שעלו על שולחנן של הממשלות בישראל. כיום מצויה הצעת החוק להקמת הרשות הלאומית להתחדשות עירונית על שולחנה של הועדה לרפורמות של כנסת ישראל.

בשנת 2010 הקים שרגא את המכון לרפורמות מבניות (חברה לתועלת הציבור), שמטרתו קידום המחקר הכלכלי – משפטי בנושאים חברתיים שעיקרם מלחמה בעוני, שניתן ליישמם בדרך דמוקרטית על ידי רפורמות מבניות. בשנים האחרונות יזם בירן, באמצעות המכון לרפורמות מבניות, פרסומים, הרצאות וכנסים שניתן לצפות בהם באתר האינטרנט של המכון בכתובת: http://ref-inst.org/.

עו"ד שרגא בירן הוציא לאור שלושה ספרים :

"בדמעה יקצורו", הוצאת הקיבוץ המאוחד 2000, מהווה דיון ראשון מסוגו בישראל בנושא הקניין הישן, הקניין הקרקעי, והקניין החדש – הקניין של עידן הכלכלה החדשה, כלכלת החברה.

 'בשבחי האופורטוניזם – מבוא לתורת ההזדמנויות', הוצאת ידיעות אחרונות 2008.

Shraga F. Biran, OPPORTUNISM: How to Change the World – One Idea at a Time, (Farrar, Straus and Giroux; 2011).